Badania nad marzeniami sennymi

Systematyczne i naukowo udokumentowane badania nad marzeniami sennymi zaczęto prowadzić dopiero w XIX wieku, gdy zjawiskiem tym zajęli się filozofowie psychologowie. Marzeniami sennymi interesowali się Freud (1900) i Jung, jednak kładli oni nacisk na komponent subiektywny marzeń sennych i w interpertacji tych zjawisk nawiązywali do wyznawanych przez siebie poglądów na organizację czynności psychicznych człowieka. Dlatego na podstawie wyników tych badań nie można ustalić związku marzeń sennych z czynnością ośrodków mózgowych.
Nowoczesne badania nad biologicznym podłożem marzeń sennych stały się możliwe wraz z rozwojem nowoczesnych metod klasyfikacji snu, opartych na skomputeryzowanej technice elektroencefalograficznej i aktograficznej. Obserwacje są prowadzone u ochotników w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, a ostatnio także w domu, we własnym łóżku badanego. W początkowym okresie tych badań osoba badana, z elektrodami umieszczonymi na głowie, przesypiała noc w łóżku umieszczonym w pracowni elektroencefalograficznej. W tym czasie badający stale śledził zapis EEG i w momencie pojawienia się interesującej go fazy snu budził swego pacjenta, pytając go o treść przeżytego marzenia. Przez pewien czas sądzono, że marzenia senne występują tylko podczas snu REM. Później okazało się, że pojawiają się także podczas snu NREM, zwłaszcza w okresie IV (sen delta). Rozbieżności między wynikami uzyskanymi w różnych laboratoriach kładziono na karb sposobu prowadzenia obserwacji.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj informacje dotyczące wiedzy i edukacji. Wszystkie wpisy, są rzetelnie i przygotowane przez mnie. Mam nadzieję, że spodobają Ci się wpisy tutaj umieszczone. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)