Hormon wzrostu

Wydzielanie hormonu wzrostu przez przysadkę zależy od dwóch przeciwstawnie działających hormonów podwzgórza: hormonu uwalniającego hormon wzrostu (growth hormone releasing hormone – GH-RH), zwanego somatoliberyną, i hormonu hamującego, zwanego somatostatyną.
Zgodnie z nazwą, hormon wzrostu ma znaczenie dla wzrastania organizmu, jego działanie trwa jednak przez całe życie i u dorosłego człowieka polega na regulacji różnych funkcji metabolicznych, głównie gospodarki węglowodanowej i białkowej. Hormon wzrostu współdziała z somatomedynami – związkami stymulującymi proces wzrastania kości. Działanie hormonu wzrostu na komórki organizmu wspomaga somatomedyna C, częściej nazywana insulinopodobnym czynnikiem wzrostu I (insulinę-like growth factor I – IGF-I), ponieważ, podobniejak insulina, ułatwia przechodzenie glukozy przez błony komórkowe. Stężenie hormonu wzrostu we krwi wzrasta w stanach niedożywienia, w wyniku urazu, podczas wysiłku fizycznego, a także podczas snu. Niektórzy badacze przypisują temu hormonowi rolę w regulacji stanów czuwania i snu.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj informacje dotyczące wiedzy i edukacji. Wszystkie wpisy, są rzetelnie i przygotowane przez mnie. Mam nadzieję, że spodobają Ci się wpisy tutaj umieszczone. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)