Ośrodki korowe układu limbicznego

Korowe ośrodki układu limbicznego należą do filogenetycznie starych obszarów kory. Zalicza się do nich opuszkę węchową, guzek węchowy, pole okołomigdało- wate i korę śródwęchową. Pod względem anatomicznym i rozwoju filogenetycznego do tej grupy ośrodków należałoby zaliczyć przegrodę. Jednak ze względu na liczne powiązania z podwzgórzem struktura ta jest zwykle omawiana wraz z ośrodkami podkorowymi.
Strukturą zaliczaną do starej kory jest hipokamp. Jego rola w stanach emocjonalnych jest stosunkowo niewielka. Hipokamp może mieć jednak znaczenie w pamięci zdarzeń emocjonalnych. Do układu limbicznego należą jeszcze obszary kory na przyśrodkowej i podstawnej powierzchni półkul mózgu, takie jak zakręt obręczy i zakręty oczodołowe oraz biegun płata skroniowego. W porównaniu z wyżej wymienionymi strukturami ośrodki te wykształciły się na późniejszych etapach filogenezy mózgowia i sterują emocjami zwłaszcza u naczelnych.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj informacje dotyczące wiedzy i edukacji. Wszystkie wpisy, są rzetelnie i przygotowane przez mnie. Mam nadzieję, że spodobają Ci się wpisy tutaj umieszczone. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)