Ośrodki regulujące czynność układu krążenia

Ośrodki regulujące czynność układu krążenia są pod kontrolą wyższych struktur mózgu, z których duże znaczenie dla utrzymania homeostazy ma podwzgórze. Hess w latach trzydziestych wyodrębnił w obszarze podwzgórza dwa układy funkcjonalne – ergotropowy i trofotropowy, wyzwalające przeciwnie skierowane reakcje homeostatyczne. Układ ergotropowy (od gr. spyov, ergon – działanie) pobudza organizm do działania, uczestniczy zatem w reakcjach obronnych i agresji. Jest zlokalizowany głównie w tylnej części podwzgórza, która silnie aktywuje układ współczulny w stanie strachu i wściekłości. Powoduje to m.in. przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Układ trofotropowy (od gr. xpó<pew, trofein – żywić) steruje funkcjami związanymi z pobieraniem i przyswajaniem pokarmu, odpoczynkiem i regulacją temperatury ciała. Jest zlokalizowany w przedniej i bocznej części podwzgórza oraz w położonym ku przodowi od podwzgórza polu przedwzrokowym. Pobudzenie układu trofotropo- wego wyzwala reakcje naczynioruchowe w różnych narządach, na przykład powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry pod wpływem ogrzania organizmu i naczyń krwionośnych przewodu pokarmowego po przyjęciu pokarmu, co ułatwia procesy trawienia.
Tonus współczulny i przywspółczulny jest też regulowany przez struktury układu rąbkowego (limbicznego), takie jak zakręt obręczy (gyrus cinguli), przegroda (septum), ciało migdałowate (corpus amygdaloideum) i hipokamp 0hippocampus), a nawet przez korę mózgu. Pobudzenie okolicy ruchowej w płacie czołowym zwiększa stan napięcia układu współczulnego.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj informacje dotyczące wiedzy i edukacji. Wszystkie wpisy, są rzetelnie i przygotowane przez mnie. Mam nadzieję, że spodobają Ci się wpisy tutaj umieszczone. Zapraszam do czytania!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)