Witamina E – sposób na zdrowie i młody wygląd!

Witamina E wykorzystywana jest w medycynie od dawna. Posiada wiele nazw, nazywa się ją “witaminą płodności”, ponieważ jest potrzebna do jej zachowania. W kosmetyce mówi się na nią “witamina młodości”, bo wpływa na proces starzenia się skóry. Spożywanie witaminy E działa pozytywnie na wydolność mięśni. Należy spożywać ją regularnie wraz z pokarmem, lecz jeśli nie jest to możliwe, warto sięgnąć po witaminę E w postaci odpowiedniej suplementacji. 

Witamina E należy do tokoferoli, czyli grupy związków, które wraz z witaminami A, D i K należą do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Nie są więc wydalane z moczem i potem, jak witaminy rozpuszczalne w wodzie, ale magazynowane są organizmie. Należy ona do grona silnych przeciwutleniaczy, które mają zadanie chronić organizm przed stresem i uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki. Istotną funkcją witaminy E jest jej udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych i zmniejszeniu zlepiania się płytek krwi, czyli działa przeciwzakrzepowo.  Nie bez powodu nazywana jest “witaminą płodności”, gdyż odpowiada za wytwarzanie nasienia mężczyzn, ale jest potrzebna także kobietom w czasie ciąży i wpływa na prawidłowy rozwój płodu.

Niedobór witaminy E może powodować rozdrażnienie i zmęczenie, osłabienie koncentracji, anemię, przedwczesne starzenie się skóry, zaburzenie funkcjonowania i osłabienie mięśni, ale także pogorszenie się wzroku. Dobrym źródłem tej witaminy jest olej słonecznikowy, migdały, orzechy laskowe, masło orzechowe, ale także oleje roślinne i ekstrakt z oliwy z oliwek. Bardzo bogate w witaminę E są również adaptogeny. W sytuacji, gdy dostarczenie jej z pożywieniem sprawia kłopoty, warto postawić na witaminę E w postaci gotowych suplementów diety.